Çelik Köprüler

Çelik Köprüler

Çelik köprü, çelik malzeme kullanılarak inşa edilen bir köprü tipidir. Çelik köprüler, dayanıklı, esnek ve aynı zamanda hafif bir malzeme olan çelik kullanılarak yapılır. Bu nedenle çelik köprüler genellikle uzun mesafeler kat etmek için kullanılır ve yüksek trafik alanlarında bulunurlar. Çelik köprüler aynı zamanda deprem güvenliği ve çevre dostu olma özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Çelik köprülerin çelik yapı elemanlarının üretimi ve montajı için özel bir ekipman ve uzmanlık gerekir.

  • Sağlam ve Dayanıklı

Çelik köprülerin en büyük özelliği ve tercih edilme sebebi şüphesiz ki son derecede sağlam olmalarıdır. Eğer inşa edeceğiniz köprünün çökmemesini, sağlam ve dayanıklı olmasını istiyorsanız çelik konstrüksiyon köprü size bu avantajları sunmaktadır.

  • Bütçe Dostu

Çelik köprüler her ne kadar pahalı ve bütçenizi aşan bir köprü modeli olarak görülse de aslında oldukça bütçe dostudur. Bütçe dostu olmasını öncelikle maliyetinin ucuz almasından almaktadır. İkinci olarak çelik konstrüksiyon köprülerin malzemeleri ayrıca hazırlanıp sadece montajı için yapıya getirilmektedir ve kurulumdan sonra hemen kullanılabilmektedir. Bu kapsamda çelik köprü inşa edilir edilmez kullanılabilmekte; gereksiz ve uzun işçilik süreci ve ücretinden sizi kurtarmaktadır.

  • Depreme ve Kazalara Karşı Daha Güvenli

Çelik köprüler yangın gibi kazalara; deprem, sel gibi doğal afetlere daha dayanıklıdır. Deprem sırasında çelik konstrüksiyon köprü yapısını muhafaza edebilmekte ve böylelikle yıkılma ve göçük riskini ciddi anlamda azaltmaktadır.

  • Köprü Zemini Destekler

Betonarme yapıların aksine çelik konstrüksiyon yapılar ve köprüler zemini destekleyen ve zemine yük bindirmeyen özelliktedir. Böylelikle zemindeki yük dağılımının daha homojen ve az olmasını sağlar. Köprüler araç trafiğinin yaşandığı alanlar olduğundan dayanıklı ve zemini sağlam bir yapı olması köprüyü kullananların tehlikesiz bir şekilde yolculuk yapabilmelerini mümkün kılmaktadır.